Parça Eşya Taşıma

Türk Dil Kurumu sözlüğünde geri hizmet olarak açıklanan lojistik kavramı nakliyat işini daha kapsamlı bir hale dönüştürdü. Taşımacılık günümüzde her alanda çok daha kaliteli olarak yapılıyor. Nakliyat firmaları artık yükü sadece bir yerden bir yere götürmekten farklı olarak, lojistik temelde hizmet veriyorlar. Gelişen endüstri dünyasının her konuda kaliteyi yükseltmesinin sonuçları bunlar. Taşımacılık işinde kullanılan bir terim olan parsiyel taşımacılık ise firmaların tercih ettiği bir yöntem. Çünkü işin maliyetini büyük oranda azaltıyor. Parsiyel taşımacılık aynı yöne gidecek parça yüklerin bir arada taşınması olarak açıklanabilir.

 Güzergah Aynıysa Yapılıyor

Teslim edilecek yüklerin varış noktaları aynı hat üzerindeyse hepsi bir araya getiriliyor ve yükleme buna göre yapılıyor. Günümüzde yurt içinde çalışan karayolu kargo şirketlerinin sürekli kullandığı bir yöntem olan parsiyel taşımacılık sürecinde aynı güzergahta dağıtılacak olan yükler en son teslim edilecek yük en sonda, en önce teslim edilecek olansa en önde olacak şekilde araca yükleniyor. Böylece sıralama güzergahtaki varış noktalarına göre belirlenmiş oluyor.

Envanter Çıkarılıyor

Böyle bir yöntemde teslim edilecek yükün çok olması karışıklığa sebep olur diye endişelenmeye gerek yok. Çünkü her yükleme sırasında ayrıntılı envanter çıkarılıyor ve dağıtım bu envantere göre yapılıyor. Parsiyel taşımacılık nakliye firmalarının çok tercih ettiği bir yöntem. Çünkü tek bir araçla teslimat yapılmış oluyor. Bu da firma açısından nakliye masrafının en aza indirgenmesi anlamına geliyor.